Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

historia
kosciol
Po 1945 roku parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kosakowie starała się o pozwolenie na budowę kościoła, w miejsc zniszczonego podczas wojny. Uzyskał je dopiero w 1981 roku ksiądz proboszcz Zygmunt Karczewski, jednak ze względu na lotnisko w Babich Dołach wojsko nie zgodziło się na lokalizację w Kosakowie. od 1984 roku, przez dziesięć lat wierni wznosili dom Boży. Ukoronowaniem ich hojności
Wszechmogący, wieczny Boże, Ojcze od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i na ziemi, prosimy Cię, strzeż naszej parafii z ojcowską swoją dobrocią, a ponieważ jako należący do Ciebie całą nadzieję pokładamy w niebieskiej łasce, otaczaj nas zawsze swoją opieką. Prosimy Cię, wszechmogący Boże, wejrzyj łaskawie na naszą parafię i spraw, aby w niej rozwijała się wiara, nadzieja i miłość, tak w odniesieniu do Ciebie, jak i wzajemnie wśród nas - tworzących wspólnotę tej Parafii. Niech nasza parafia będzie świadoma, że jest cząstką Kościoła Chrystusowego, cząstką tej rodziny, która jednoczy ludzi całego świata w jedną wielką rodzinę Twoją, o Ojcze, wieczny Boże. Amen

i ofiarnej pracy była konsekracja świątyni 14 września 1994 roku, której dokonał abp Tadeusz Gocłowski. Pierwoszyński kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jako filialny podlegał parafii Kosakowo. Dekretem abp. Tadeusza Gocłowskiego z 15 sierpnia 1999 roku została ustanowiona parafia w Pierwoszynie, wyłoniona z parafii macierzystej Kosakowo, której nowym patronem został św. Antoni Padewski. Wiarę parafian umocniły Misje święte z okazji Roku Jubileuszowego 2000 i Misje Bożego Miłosierdzia z okazji peregrynacji obrazu "Jezu, ufam Tobie" w 2005 roku.

Budowla imponuje rozmachem. Ponad masywny korpus zwieńczony stromym dachem wznosi się wieża z dzwonami: "Jan Paweł II", "Tadeusz" i "Zygmunt". Wewnątrz świątyni uwagę skupia tylna ściana prezbiterium z wyobrażeniem ostatnich chwil Jezusa: pośrodku scena z Golgoty - Maryja i św. Jan stojący pod krzyżem, z prawej strony modlitwa w Ogrójcu, z lewej - zdjęcie z krzyża. Ołtarze boczne po lewej stronie poświęcone są Matce Bożej Fatimskiej i Matce Bożej Nieustającej Pomocy, po prawej Jezusowi Miłosiernemu i Sercu Pana Jezusa.

cien

Msze święte

To czy życie duchowe w parafii rozwija się, czy zamiera, wnisokuje się zawsze patrząc na udział wiernych w życiu sakramentalnym parafii. W kościele przy ołtarzu czeka Bóg, który pragnie dawać się tym, których kocha. W konfesjonale obecny jest Ten, który pragnie opatrzyć rany zadane przez grzech. Sakramenty dla każdego chrześcijanina bez wyjątku są jak tlen, którego potrzebuje, by móc się rozwijać, aby nie zamarło jego życie duchowe.

Msze święte w niedziele:

8.15; 9.45; 11.15; 16.15 więcej..>>

Kancelaria parafialna

Każda parafia powstaje po to, aby służyć tym, którzy w niej mieszkają. Nieść posługę sakramentalną, tym którzy jej pragną.

Podejmować działania duszpasterskie wobec tych, którzy za Kościół i swoją parafię czują się odpowiedzialni.

Naszych Parafian zachęcamy do kontaktu osobistego w godzinach działania biura, bądź wirtualnego korzystając z adresu mailowego.

Nasza Parafia

Wspólnota Kościoła jest miejscem rozwoju nowego człowieka w nas. Tu spotykamy się na modlitwie, aby wielbić Pana i przyjmować umocnienie w Duchu Świętym. To tu, we wspólnocie, słuchamy Słowa Bożego - karmimy się nauką Chrystusa, aby wzrastać w wierze. Tutaj też doświadczamy miłości, akceptacji, przyjaźni - przez służbę, w której realizujemy ideał życia chrześcijańskiego. Tu rozpoznajemy nasze powołanie i otrzymujemy moc, aby iść tą drogą.

• Galeria zdjęć z życia Parafii...>>
  • Historia Parafii ...>>